Zawieszone szkoły, czyli co?





Zawieszone szkoły to nie ferie czy wolne. To dobry czas na eksperyment w postaci nauki zdalnej i zobaczenia jak to jest, gdy nauki nie organizuje szkoła, tylko uczniowie ją sobie sami planują. To na nich spada teraz element odpowiedzialności za własny rozwój.
Internet oferuje mnóstwo narzędzi, aplikacji, lekcji online, materiałów, elektronicznych podręczników itd. Z drugiej strony, skąd uczniowie mają wiedzieć, co jest dobre, jak to weryfikować.
Tu niewątpliwie nasza rola, czyli przygotowanie albo inaczej - polecenie materiałów do nauki zdalnej, domowej.
Niestety do dnia dzisiejszego nie zostało to w żaden sposób uregulowane prawnie i najpewniej będziemy dawać tylko bonusy dla tych najaktywniejszych i którym będzie zależało, by ten czas spędzić efektywnie, a nie tylko efektownie. Nie wiemy.

Z drugiej strony nie możemy zarzucić uczniów linkami. Przez lata przyzwyczajeni do wykładów i sporadycznego korzystania z TiK na części lekcji, teraz nagle z dnia na dzień zamiast wykładu, samodzielna praca. To na pewno trudne, ale też niemożliwe.

Dlatego chciałabym podejść do tego rozsądnie i minimalistycznie, z szeroką możliwością wyboru.

HISTORIA

1. Wykorzystanie Khan Academy jako sprawdzonego źródła. Każdej klasie oraz uczniom indywidualnym założyłam osobne klasy. Przypisałam materiał - wydaje mi się - że rozsądnie. Bo realnie na to patrząc - 30 minut na zapoznanie się z filmikami + ćwiczenia i ewentualny dodatkowy czas na utrwalenie, to wystarczająco. Nie mogę uczniów zarzucić pracą dłuższą niż czas realnych lekcji z historii w tym czasie.

2. Można wykorzystać metodę projektu. Jedna z klas sama to zaproponowała, bo ma też świadomość, że pewnych rzeczy się nie nadrobi. Zadałam temat związany z tym, co mają do oglądnięcia na Khan Academy i zostawiłam dowolność w technice wykonania. Jedni czują się lepiej w prezentacjach, inni w mapach myśli lub tworzeniu plakatów.

3. Zestaw seriali i filmów, które można sobie zobaczyć i po pierwsze zapoznać się z dobrym kinem a przy okazji się czegoś nauczyć. Dodałam też kilka propozycji z TEDed, bo to jest zawsze niezawodne źródło i trafia do uczniów.

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE
Tu sprawa jest niesamowicie prosta, uczniowie mają po prostu obserwować to, co się dzieje w mediach wokół epidemii. Jak reagują poszczególne media, co się dzieje w mediach społecznościowych. Są w jakiejś części już do tego przygotowani, bo wcześniej nie raz robiliśmy podobne ćwiczenia, znają proces tworzenia fake newsów, manipulowania. Uczą się krytycznego myślenia i to doskonały czas na praktykę.


Link do rysnotek, które zawsze ułatwiają pracę: https://wke.lt/w/s/k4bOsV
A lista filmów wygląda tak:
---> https://wke.lt/w/s/O1QpSx
Link do wakelet albo lista
II wojna światowa


  1. Charite na wojnie (Netflix) - Berlin, rok 1943. Pracownicy szpitala Charité zmagają się z krwawymi skutkami II wojny światowej i nazistowskimi praktykami medycznymi, w tym programem eugenicznym.
  2. „Kompania braci” (HBO) to historia Kompanii E – 506 Spadochronowego Pułku Piechoty, należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych – przeniesiona na mały ekran przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa. Brutalny czas II wojny światowej wspominają prawdziwi bohaterowie tamtego konfliktu – żołnierze z Easy Company. 
  3. Pacyfik (HBO) - zrealizowany z epickim rozmachem, obfitujący w sceny batalistyczne miniserial jest produkcją HBO i opowiada o losach amerykańskich żołnierzy, którzy na Pacyfiku podczas II wojny światowej stawiali opór Japończykom.
  4. Szeregowiec Ryan reż. Steven Spielberg - inwazja na Normandię
  5. Wróg u bram - bitwa o Stalingrad
  6. Lista Schindlera reż. Steven Spielberg - historia Oskara Schindlera, członka NSDAP, który podczas wojny uratował ponad tysiąc Żydów przed zesłaniem do obozu koncentracyjnego
  7. Najdłuższy dzień - inwazja na Normandię
  8. Życie jest piękne reż. Roberto Benigni - czuła historia włoskiego Żyda, który trafia do obozu koncentracyjnego wraz z synem i używa wyobraźni, aby uchronić go przed okrutną rzeczywistością
  9. Upadek - nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny obraz opowiada o ostatnich dniach życia Hitlera.
  10. Imperium słońca reż. Steven Spielberg - wojna widzianą oczami dziecka z bogatej brytyjskiej rodziny (granego przez Christiana Bale'a), które trafia do japońskiego obozu dla internowanych.
  11. Listy z Iwo Jimy - wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda obraz ukazuje wydarzenia z bitwy o Iwo Jimę z perspektywy japońskich żołnierzy. Eastwood wyreżyserował również film "Sztandar chwały", który ukazuje tą samą bitwę z perspektywy amerykańskich żołnierzy.
  12. Patton - biograficzny film o amerykańskim generale George'u S. Pattonie i jego działaniach podczas II wojny światowej. Film zdobył aż 7 Oscarów, w tym za najlepszą rolę pierwszoplanową, jednak jej odtwórca, George S. Scott, nie przyjął statuetki.
  13. Cienka czerwona linia - bitwa pod Guadalcanal


Dla zainteresowanych na przyszłość - lista z opisem - najlepsze filmy wojenne wszechczasów 


Wyprawy krzyżowe
  1. Królestwo niebieskie
  2. Robin Hood. Książę złodziei z Kevinem Costnerem (albo inna wersja)


Cesarstwo Bizantyjskie
  1. Rozkwit imperium: Osmanowie - czasy zdobycia Konstantynopola przez Turków, ale świetny serial - HBO.


Powstanie islamu, podboje Arabów
  1. Omówienie wszystkich dotychczasowych poznanych religii i islamu - https://ed.ted.com/lessons/the-five-major-world-religions-john-bellaimey


Mongołowie


Klimat średniowiecza

  1. 20 marca na Netflixie premiera Listu do króla - kandydat na rycerza zmaga się ze starożytnymi przepowiedniami, magicznymi mocami i kapryśnymi towarzyszami w czasie misji, od której zależą losy całego królestwa.


Komentarze

Popularne posty