Szkolenie z edukacji regionalnej - duet Ania&Iza


To historia o pewnym duecie, który ma plan zmienienia postrzegania m.in. edukacji regionalnej i lekcji historii. Co ciekawe ten duet przechodzi do działania i stawia swoje pierwsze kroki w realizacji marzenia.

4 czerwca 2020 r. wraz z niezawodną Izą Wyppich rozpoczęłyśmy szkolenie na zlecenie Izy Szczepańskiej i Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - Program Niwki. Szkolenie nietypowe, bo po raz pierwszy prowadzone nie w formie stacjonarnej a zdalnej, poprzez MS Teams. 

Warsztat nowoczesnego regionalisty. Kreatywne i aktywizujące pomysły na zajęcia o historii regionu, w edukacji zdalnej i nie tylko - szkolenie dla nauczycieli/nauczycielek z województwa opolskiego i śląskiego, propagujących zagadnienia regionalizmu i wielokulturowości Śląska (m.in. nauczycieli/nauczycielek języka polskiego, języków obcych, języka mniejszości narodowej, historii, geografii, WOS, biblioteki, edukacji wczesnoszkolnej, sztuki oraz opiekunów kół regionalnych ze wszystkich typów szkół).

Przygotowanie jakiegokolwiek szkolenia to niemałe wyzwanie. Przygotowanie miesięcznego szkolenia zdalnego - to ci dopiero! To ogromna odpowiedzialność, zadbanie o komfort uczestników, wyważenie pomiędzy przekazaniem wiedzy, narzędzi i podniesienia kwalifikacji oraz umiejętości a czasem wolnym, dobrostanem uczestników/uczestniczek i strachem przed przekombinowaniem.
Dlatego w pierwszej kolejności znacznie wcześniej przemyślałyśmy naszą koncepcję podjeścia do dzielenia się naszym doświadczeniem z innymi nauczycielami/nauczycielkami, edukatorami/edukatorkami. To dla nas najważniejsza kwestia - jasny cel!
Nigdy nie będzie nam zależeć na przekazaniu listy aplikacji i metod do zabawy i udowodnienia, że jak znam 100 apek, to znam się na TiK. Naszym zdaniem takie podejście nie służy uczniom i uczennicom. Zdecydowanie stawiamy na minimalizm i mądre wykorzystanie technologii i wszelkich innych zasobów. Dla nas apliakacje, tak jak tradycyjne metody pracy, są narzędziem do zrozumienia, ocenienia, przedyskutowania, opisania, scharakteryzowania itd.

Obecnie szkolenie jest na półmetku. Uczestnicy i uczestniczki muszą wykonać nie tylko zadania z tzw. puli nauczycielskiej i przygotować projekt/grę dla swoich uczniów i uczennic, ale muszą się też nimi stać, wykonując zadania z puli uczniowskiej. Pierwsze opinie do nas spływające, mówią już o ciekawym doświadczeniu, co bardzo cieszy.

3 lipca 2020 r. wielkie podsumowanie szkolenia i z pewnością wnioskami się podzielimy. Tymczasem w duecie nieustannie kombinujemy, co by tu jeszcze w świecie szkolnym namieszać!

                                                Ania Skiendziel & Iza Wyppich










Komentarze

Popularne posty