Edukacja regionalna na wakacjach

Wiem, że są wakacje. Ale jakby na to nie patrzeć właśnie wakacje i okres urlopowy to doskonały czas, by porządnie zwiedzić okoliczne miejscowości, zapoznać się z atrakcjami historycznymi i przyrodniczymi. W swoich urlopowych eskapadach często wyjeżdżamy poza granice Polski, nad morze, w Tatry a zapominamy o naszej małej ojczyźnie. Na Śląsku - na Górnym Śląsku -  to Heimat.

 Zatem co wiesz o swojej małej ojczyźnie:
- Wymień trzy atrakcje historyczne?
- Wymień trzy atrakcje przyrodnicze?
- Co wyróżnia region, w którym mieszkam, od sąsiedniego?
- Jaka wyjątkowa atrakcja turystyczna znajduje się w moim mieście a może w dzielnicy?
- Co bym pokazał/pokazała obcokrajowcom w moim regionie?
- Czy znam postaci związane z moim regionem?
- Czy w moim regionie znajduje się atrakcja wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco?


Znasz odpowiedzi na wszystkie pytania? Zwiedzaj Polskę, świat.

Na 50% z nich? 30%? Czy na żadne? Poświęć kilka dni wakacji na rozeznanie, co warto zobaczyć w moim regionie. Z reguły będą to wyjazdy jednodniowe, kilkugodzinne. Koszty niejednokrotnie tylko biletu na autobus, tramwaj czy pociąg. Wrażenia i wiedza - bezcenne. Żadne książki, filmiki na Youtube ani widok satelitarny w google nam tego nie zastąpią!
Dzisiaj za pomocą internetu jesteśmy w stanie perfekcyjnie przygotować się do takiego wyjazdu. Do tego wygodne buty, plecak, woda, kanapki, sałatka i w drogę.

Konkretny przykład?
PSZCZYNA - 40 minut pociągiem z Katowic. Pociągi praktycznie co godzinę.
Jakie atrakcje?
Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Zamek Pszczyński, park, rynek, księżna Daisy, Hochbergowie, Anhaltowie, Georg Teleman, Henryk Walezy, Kapliczka "Bądź Wola Twoja", Muzeum Prasy Śląskiej, "Trzy Dęby", zagroda żubrów.
Mało? To można tego samego dnia zawitać w Goczałkowicach w Ogrodach Kapiasa, zrelaksować się w Goczałkowicach - Zdrój nad Jeziorem Goczałkowickim.

Oczywistym jest, że istotnym elementem edukacji regionalnej jest szkoła, która powinna być jedną z tych instytucji przybliżającą atrakcje regionu, jego historię. W miarę możliwości można organizować jednodniowe wyjazdy szkolne, klasowe. Jednak pomysłami na edukację regionalną w szkole podzielę się tuż przed wrześniową gorączką organizacyjną.

Tymczasem edukacja regionalna jest na wakacjach - zwiedzajcie, oglądajcie, doświadczajcie!


Kilka inspiracji przyrodniczych
Czy wiesz co to za miejsca?
Komentarze

Popularne posty